Facebook
Help-in na Instagramu
Nabídka našich služeb Projekty v realizaci Ukončené projekty Pomoc, která nic nestojí
AMBASADORKA Help-in Vyhledávání
Vyhledávání
Google

Anketa

Anketa Kterou z našich služeb považujete za nejpotřebnější?
Pečovatelská služba
924
924
Sociální poradna
514
514
Aktuality

Oslava 15. narozenin Help-inu
 (369022B)
      

Výročí 15 let fungování původně malé neziskové organizace pojala její ředitelka Jana Hančilová kreativně. Její vizí bylo na výstavě v Městské knihovně Bruntál představit veřejnosti sérii fotografií klientů Help-inu a v krátké veršované popisce poodhalit návštěvníkům pár střípků ze života těch, kteří naši službu využívají. Fotografování se zúčastnili senioři z našich poboček a za fotografický objektiv se postavila Jana Hančilová a Pavel Rapušák. Většina fotografií tak představuje klienty pečovatelské služby a zachycuje je v jejich přirozeném prostředí, spontánně a nestylizovaně, a mnohdy u jejich zálib – ručních prací, zahradničení, hry na hudební nástroj. Zajímavý je příběh 94leté paní A., dřívější překladatelky z němčiny, která i přes svůj vysoký věk a slábnoucí zrak žije sama ve své hájence a naše pečovatelky za ní docházejí dvakrát denně. Nebo temperamentní a živelná paní V., jež své ruce ráda zaměstnává tvůrčí prací, hrou na harmoniku nebo malbou.


Zachytit dětské klienty Rodinné asistence stejně autenticky je obtížnější, protože jejich rodiče mají tendenci mnohdy nepřívětivou realitu „přikrášlit“ a nastaví tak objektivu poupravený obraz neodpovídající skutečnosti. Proto jsme děti z klientských rodin požádali o obrázky na téma rodina či dárku, který by Help-inu k narozeninám daly. Mnoho těchto výkresů je veselých a šťastných, ale část kreseb vyčnívá svou jinakostí. Buď věk dítěte až nápadně neodpovídá úrovni kresby nebo jsou obrázky temné a bezútěšné. Výkresy mají silnou výpovědní hodnotu, která odráží prostředí, v němž děti žijí a které pro ně často není stimulující.


Dluhová poradna, kterou v rámci služby sociálního poradenství provozujeme, není místem, kde by byl člověk rád zastižen a vyfotografován, a proto je tato služba zastoupena sérií fotografií ze soudního prostředí bez klientů. O bezplatném finančním a dluhovém poradenství Help-inu již dnes mnoho lidí ví a využívá je, ale protože je počet zadlužených lidí na Bruntálsku opravdu vysoký, vernisáž jsme pojali také jako zahájení informační kampaně dluhové poradny pro ty, kteří nás ještě neznají, ale mohli by nás potřebovat. Návštěvníkům výstavy jsme tak poskytli informační letáky s kontakty a praktickými radami například o tom, co podléhá a nepodléhá exekuci.


Kreativní vizi dotáhla Jana Hančilová do konce a historii Help-inu vtipně a s nadhledem shrnula ve verších. Přečíst si ji můžete zde: Básnička.


Oslava za účasti mnoha milých hostů, výborného jídla a pití, proběhla úspěšně, a my doufáme, že dodala paní ředitelce energii káru jménem Help-in táhnout dál.


15. narozeniny Help-in

zpět

Valid XHTML 1.0 Transitional       Valid CSS!
eu.gif, 6,4kB
HELP-IN, o.p.s., U rybníka 4, 792 01 Bruntál